Jeg er opvokset i Brøndby og på Vesterbro. Som 16-årig flyttede jeg til Vallensbæk og har med undtagelse af nogle få måneder boet her siden.
Jeg har altid interesseret mig for samfundet. Derfor har jeg taget en kandidatgrad i socialvidenskab og psykologi på Roskilde Universitet. Jeg brænder for børneområdet og sundhedsvæsenet – især psykiatrien - og denne interesse har ført mig ind i den politiske verden. Jeg er rigtig glad for Vallensbæk Kommune, hvor jeg regner med at bo i mange år fremover. Vi kan dog uden tvivl gøre nogle ting endnu bedre, og det vil jeg gerne være en del af.
Jeg kan godt lide sport og spiller fodbold og padel i min fritid. Derudover optræder jeg med stand-up og freestyle-rap, hvor jeg tidligere har kvalificeret mig til DM og optrådt i Pumpehuset.
Vallensbæk Kommune
- 2021-: Valgt til Kommunalbestyrelsen
- 2021-: 2. viceborgmester og medlem af Børne- og Kulturudvalget
Erhvervserfaring
- 2022-2024: Marketing- og kommunikationsmedarbejder/Paid Social Specialist, Ofir
- 2020: Akademisk medarbejder, SF
- 2015-2017: Studentermedhjælper, Roskilde Universitet
- 2010-2011: Pædagogmedhjælper, Langhøj SFO
Uddannelse
- Kandidat i socialvidenskab og psykologi (cand.soc), Roskilde Universitet
- Brøndby Idrætsgymnasium - Dansk, Historie, Samfundsfag og Matematik på A-niveau