Iværksætteruge i Vallensbæk

Publiceret 16-04-2025

Idéerne og kreativiteten fik frit spil, da alle 8. klasser i Vallensbæk i uge 15 kastede sig ud i iværksætteri. Ugen blev afrundet med en finale, hvor eleverne præsenterede deres idéer for et dommerpanel fra både erhvervsliv og uddannelsessektor.

I uge 15 var der fuldt fokus på innovation og iværksætteri i Vallensbæk Kommunes 8. klasser. Fire dage i træk arbejdede eleverne med at udvikle nye produkter og idéer – og tænke dem helt ud i en simpel forretningsmodel. Projektet blev rundet af med en stor finale på Vallensbæk Skole, hvor to elevgrupper blev kåret som vindere af henholdsvis bedste idé og bedste pitch.

Unge underviser unge

NEXT Enghøj Gymnasium spillede en central rolle i forløbet. Et innovationshold fra 2.g trådte ind som både undervisere og sparringspartnere og guidede de yngre elever igennem arbejdet med Business Model Canvas. Det gav nyt perspektiv og inspiration – og viste, hvor langt man kan nå med samarbejde på tværs af alder og uddannelsestrin.

Præsentation foran et panel

Finaledagen bød på præsentationer fra udvalgte grupper, der viste deres idéer frem for et dommerpanel med repræsentanter fra Børneloppen, CIRCA CPH, Cap Gemini og Enghøj Gymnasium. Eleverne havde både logoer, prototyper og slogans med og leverede deres oplæg med stort engagement.

Finalen blev afsluttet med præmieoverrækkelse ved borgmester Henrik Rasmussen, der roste eleverne for deres indsats og kreativitet.