Herfra min verden går 

Publiceret 26-10-2026

VI ER VALLENSBÆK har mødt journalist, forfatter og tv-producent Alex Frank Larsen, der udover at have oplevet Vallensbæk forvandle sig også er mangeårigt medlem af Eventyrernes Klub.

Alex Frank Larsen sejler

Foto: Jette Rosenkilde

Alex Frank Larsen har altid haft hang til udflugter og eventyr, og som barn var det i Vallensbæk, at han udforskede Køge Bugt. 

- Om sommeren boede vi i telt i Hundige, men det var i Vallensbæk, vi drenge fiskede efter rejer og ål. Her var der masser af siv og ålegræs mellem stranden og den flade sandø, der siden er blevet til Ishøj Havn. Så det er ikke tilfældigt, at fruen og jeg har boet på denne plet i snart 50 år, fortæller Alex Frank Larsen. 

Skrammelplads 

Parret købte en strandgrund i 1975 for enden af Sandvejen. Efter udstykningen i 1943 var det i mange år forbudt at bygge i området. Men man måtte godt slæbe noget skrammel ind, som han selv formulerer det, som man til nød kunne opholde sig i, men kun om sommeren.  

Det havde selvsagt et lidt andet udtryk end Sandvejen har i dag: På den bare mark var der både opsat telte, overdækkede halmballer, en udslidt sporvogn, en gammel musiktribune og en hytte flikket sammen af kasser fra Fords samlefabrik i Sydhavnen.  

Startskud til kystsikring 

Efter købet af grunden rejste det unge par rundt i Afrika i et halvt år. Langt nede i Mozambique læste de i en lokalavis, at der var oversvømmelse syd for København.  

- Det må være hos os, gættede vi, og ganske rigtigt. Vores lille træhytte stod under vand, og der lå joller helt op til Køgevejen. Det var slemt, men blev faktisk startskuddet til den udvikling af området, som det fremstår i dag med kystsikring, Strandparken med søer, marinaer og velplejet natur med enge og græssende kvæg. 

Udsigt til stormflod 

Som stor dreng byggede Alex Frank Larsen sine første joller til kapsejlads. De blev senere afløst af større kølbåde i Vallensbæk Havn, og sågar en isbåd - dengang der var rigtige isvintre - og en 44 fods elegant chalup, bygget af cuba-mahogni i 1926, som i dag ligger i Nyhavn ud for Eventyrernes Klub.

 

 

Alex Fran Larsen ved Vallensbæk Strand

Alex Frank Larsen 

  • Berejst og kritisk dokumentar-journalist med internationalt udsyn. 

  • Tidligere ansat på bl.a. Information og DR Dokumentar. 

  • Selvstændig siden 1996 og stadig aktiv. 

  • Har skrevet 20 bøger og produceret 35 TV-dokumentarer. 

  • Hædret med Cavling- og andre priser.