Familievirksomhed fejrer 160 års jubilæum

Publiceret 25-05-2026

Har du læst portrættet fra Vallensbæk NU af Vallensbæk Maskinsnedkeri? Her i maj har virksomheden fejret 160 års jubilæum og markeret endnu et generationsskifte.

En kvinde står i midten med en yngre og ældre mand på hver side af sig. I baggrunden en hvid varevogn.

Fra venstre mod højre er det sønnen Casper, datteren Camilla og faren Carsten, alle med efternavnet Andersen, som de seneste år har drevet Vallensbæk Maskinsnedkeri sammen.

Siden 1866 er der blevet savet og tømret på Engvej i Vallensbæk Landsby. På adressen viser medejer Camilla Andersen rundt i Vallensbæk Maskinsnedkeris værksted, der endnu dufter let af savsmuld.

- I dag får vi leveret langt de fleste elementer ude på byggepladsen, så det er egentlig mest nostalgi, at vi har værkstedet, siger hun og slår hånden ud mod en stor rundsav og udsugning i loftet.

Det samme gælder i øvrigt navnet Vallensbæk Maskinsnedkeri, medgiver hun og hendes bror Casper, der er sjette generation i familiefirmaet.

- Men det er historie og følelser, og vores kunder kender os på navnet, siger hun.

Et farvel til Carsten

Samtidig med virksomhedens 160-års jubilæum vil deres far Carsten Andersen nu træde ud af firmaet, efter at han har arbejde her i 45 år og selv drevet det videre siden 1998.

Carsten glæder sig over udviklingen i firmaet, som er vokset til 35 mand og en årlig omsætning på lige knap 100 mio. kroner, men også at begge børn har haft lyst til at tage ejerskab.

- Det er jo ret fantastisk, at den virksomhed, som både min farfar, far og jeg har bygget op, det DNA, der ligger i det, nu kører videre, siger Carsten.

Børnenes vej dertil har dog været meget forskellige.

En kvinde og en mand står på hver side af en fritlagt træstolpe midt i et gangområde

I 2021 blev både Casper og Camilla medejere af Vallensbæk Maskinsnedkeri

Klar rollefordeling

- Jeg er opvokset i det miljø, så det har altid ligget lige til højrebenet, siger Casper.

Han uddannede sig til bygningssnedker, siden byggekoordinator, og har fået flere og flere ansvarsområder. Camilla derimod havde slet ikke de tanker. Hun uddannede sig inden for handel, markedsføring og salg. Men i takt med at firmaet er vokset, kunne både Carsten og Casper se fidusen i, at Camilla blev medejer.

- Så kan jeg koncentrere mig om det, jeg synes, der er sjovt, og ikke alt det administrative, siger Casper med et smil.

- For vores vedkommende er det ret fantastisk at dele både familieliv og arbejdsliv, siger Camilla og fortsætter: Både fordi vi er så forskellige, men også fordi vi er vokset op med, at man giver hinanden taletid – også når man er uenige.

Dermed er 6. generation af familien Andersen nu klar til endnu et kapitel i en 160 år gammel virksomhedshistorie.

Kort og godt om

Vallensbæk Maskinsnedkeri

  • Grundlagt af hjul- og karetmager Lars Andersen i 1866.
  • Carsten Andersen overtog virksomheden i 1998 fra sin far Ole.
  • I 2021 blev både Casper og Camilla Andersen medejere.
  • Firmaet arbejder i dag især med butiksrenovering og har blandt andet Salling Group, Føtex, BR, Coop, Jem & Fix som nogle af sine primære kunder.

Vi er Vallensbæk

Er en portrætserie med og af alle os, der har valgt at bo og leve i Vallensbæk.

Har du en nabo eller ven...

Du synes, er inspirerende, eller har du måske selv noget på hjerte, du gerne vil dele med dit nærområde? 

Send os et tip