Landet over blev Danmarks udsendte i dag hædret med flag i anledning af den nationale flagdag. Også i Vallensbæk, hvor der fredag morgen var samling med sang på den helt nye rådhusplads, mens Dannebrog strøg til tops i silende regn
Efter flaghejsningen havde Vallensbæk Kommune inviteret til brunch. Her holdt borgmester Henrik Rasmussen tale for de fremmødte veteraner:
- Hvis det gode ikke kæmper mod det onde, så vinder det onde af sig selv. Så derfor skal det gode blive ved og ved, og derfor må en udsendelse aldrig opfattes som spildt, når det gode prøver at bekæmpe det onde. Og derfor synes jeg, at den 5. september er en helt fantastisk mindedag, hvor vi husker hinanden på, hvad der er sket, men også husker hvor vigtigt det er at overlevere den stafet, det er at kæmpe for friheden til de næste generationer, sagde han.
Den nationale flagdag blev holdt første gang i 2009.
Selv om dagens arrangement blev holdt på den nye rådhusplads, er den endnu ikke helt færdig. Men hegnet er væk, og den er nu åben for passage af gående og cyklister. Pladsen vil blive officielt indviet senere.