Sådan styrker Pilehaveskolen fællesskabet: Erfaringer med Skolestyrken og trivselsguide

Publiceret 05-05-2025

Vallensbæk Kommune har i snart to år arbejdet struktureret med skoletrivselsprogrammet Skolestyrken. De erfaringer fik H.M. Dronningen at høre, da hun sammen med et stort følge besøgte Pilehaveskolen

Dronning Mary i samtale med Smilla Hellan Salomonsen.
Smilla Hellan Salomonsen fortalte bl.a. Dronningen om skolens arbejde med fællesskaber.

Skolegården på Pilehaveskolen var for tyve minutter siden et brølende hav af børn, der viftede med flag eller stak poten ud for at få en highfive af selveste Hendes Majestæt Dronning Mary.

Nu er der kun en stille summen af snak på skolens bibliotek og lyden af pressens kameraer der klikker. Rundt om tre borde sidder de elever på Pilehaveskolen og snakker med direktører, generalsekretærer, undervisningsminister og borgmester, ja og så Dronningen, der har fået plads mellem Smilla og Ali fra skolens elevråd.

- Det var virkelig stort. Jeg sad lige ved siden af hende, og vi havde øjenkontakt og ja, det var …, siger Ali Rana, inden han løber tør for ord.

- Det var virkelig fedt, og det skabte fokus på arbejdet med trivsel og fællesskaber, og jeg tænker, det er noget, vi kan bruge til at holde fast i det arbejde, siger Smilla Hellan Salomonsen.

Anledningen til det royale besøg er, at Vallensbæks Kommunes opmærksomhed på trivsel. Kommunalbestyrelsen har sat en politisk ambition, om at eleverne i folkeskolerne skal være blandt de 25. pct. dygtigste i landet, ligesom skolerne skal ligge i den bedste fjerdedel, når det gælder trivselsmålinger. For de to ting går hånd i hånd.

Mindre tøven og tvivl

Derfor er skolernes arbejde med trivsel blevet prioriteret yderligere de sidste år med ansættelse af en fælles trivselsguide og indføringen af et skoletrivselsprogram kaldet Skolestyrken, som Børns Vilkår, Red Barnet og Mary Fonden står bag. Det er en tretrinsraket, hvor skolerne får en fælles tilgang til at fremme trivslen, at forebygge mobning og håndtere mobning, hvis det opstår.

Skoleleder på Pilehaveskolen Mette Juel er begejstret for Skolestyrkens systematik og letforståelige værktøjer.

- I dag er der ingen medarbejdere, der længere i tvivl om, hvad de skal være opmærksomme på, og hvordan de skal handle, siger hun eftertrykkeligt.

Til Vallensbæk Nu fortæller hun, at der er færre hastende besøg på hendes kontor efter Skolestyrken og ansættelsen af trivselsguiden.

- Det hjælper os til at have fokus på bolden – og det er undskyld jeg siger det, ikke på forældrene, men på eleverne og deres skolegang, siger Mette Juel.

Børnenes stemme

Trivselsguiden har nu været ansat et år. Når hun arbejder med lærere, pædagoger eller ledere, stiller hun ofte spørgsmål som har I spurgt barnet? Hvorfor giver det mening, at et barn gør sådan?

- På den måde bringer jeg børnenes perspektiv ind, siger trivselsguide Sanne Lind.

Når hun arbejder i klasserne, er det fx med et forløb om trygge fællesskaber, hvor børnene med hendes hjælp får sat ord på, hvad klassen kan være bedre til, og hvordan de hver især kan gøre en indsats.

- Hvis vi skal skabe forandringer ude i klassen, så er det at inddrage eleverne det, der virker bedst. De er eksperter i deres eget liv, siger Sanne Lind.

Det er også derfor, at det er eleverne, der har taletid rundt om bordet i biblioteket i Pilehaveskolen ved besøget fra Maryfonden.

Større sammenhold

Ali, Smilla og de andre fra elevrådet fortalte blandt andet Dronningen, at de gerne næste skoleår vil have en stor fælles temauge, hvor man er sammen på tværs af alder.

- Det giver et større sammenhold, og der er formentlig også nogle, der føler sig mere trygge, fordi man nu kender flere og også nogle af de større elever. Det gør, at man har nogle andre at vende sig mod end bare dem fra klassen, siger Smilla Hellan Salomonsen.

Bedre social trivsel

De nyeste resultater fra februar 2025 viser, at elever på skoler med Skolestyrken oplever signifikant bedre social trivsel sammenlignet med elever på skoler, der ikke har benyttet sig af Skolestyrken.

Vallensbæks folkeskoler har siden sommeren 2023 arbejdet med Skolestyrken. Det er et skoletrivselsprogram, der tilbyder én samlet indsats for hele skolen til arbejdet med at fremme skoletrivsel og bremse mobning fra 0. til 10. klasse.

Elevinddragelse

På Pilehaveskolen har elevrepræsentanter indflydelse på:

  • udviklingen af skolens grønne arealer i et grønt råd
  • de kulturelle arrangementer med Levende Musik i Skolen
  • arbejdet med undervisningsmiljøet
  • og i skolebestyrelsens arbejde.