Nu er det igen tid til at pakke skoletasker og smøre madpakker for skoleelever og deres forældre. På Vallensbæk Skole kan forældre og elever i udskolingen dog se frem til, at de unge efter juleferien får serveret frokost på skolen.
Vallensbæk Skole er nemlig udtrukket til at deltage i nationalt forsøg med skolemad de næste tre år – og for eleverne på Vallensbæk Skole bliver ordningen helt gratis. Til stor glæde for forældrerepræsentant i Skolebestyrelsen på Vallensbæk Skole, Søren Murmann Gotfredsen.
- Skolemad er mere end bare mad: Det er også fællesskab omkring måltider, det er kultur, samarbejde, klima og sundhed ikke mindst, siger han og fortsætter:
- Nu endte det med, at det var udskolingen, der vandt denne her lotto-kupon, men det er også nogle af dem, der måske godt kunne trænge til at indtage lidt mindre Monster (energidrik, red.) og lidt flere gulerødder, siger Søren Murmann Gotfredsen.
De næste måneder vil Vallensbæk Kommune konkretisere, hvordan ordningen skal udmøntes. Ambitionerne er, at det skal være et godt, varmt måltid, som eleverne får et fællesskab omkring.
Mad til alle skoler
Udtrækningen af Vallensbæk Skole til det nationale forsøg kommer oveni kommunalbestyrelsens ambition om at indføre skolemad på Vallensbæks tre folkeskoler. Her har kommunalbestyrelsen afsat 250.000 kroner til at undersøge muligheden for at tilbyde skoleeleverne et sundt og nærende måltid midt på dagen og eventuelle eksterne finansieringsløsninger.
- Ambitionen, vi som samlet kommunalbestyrelse har om at tilbyde skoleeleverne et sundt og nærende måltid midt på dagen, deler vi nu også med et flertal på Christiansborg. Det er rigtig dejligt, konkluderer borgmester Henrik Rasmussen og fortsætter:
- Med det nationale skolemadsforsøg på Vallensbæk Skole får vi forhåbentlig endnu flere erfaringer, som vi kan bruge, når vi skal finde den model, der passer bedst til Vallensbæk, siger han.
Forundersøgelsen til skolemadsordningen på alle skoler forventes at blive præsenteret for kommunalbestyrelsen dette efterår.