Blødere vand til borgere i nord

Publiceret 18-03-2024

HOFORs nye store vandværk ved Thorsbro, blev indviet fredag 15. marts. Vandværket leverer snart vand med mindre kalk til flere kommuner blandt andet områder i Vallensbæk.

Der var store smil og skål i blødgjort vand, da borgmestre, samarbejdspartnere og glade børnehavebørn fredag den 15. marts fejrede åbningen af det nye vandværk, Værket ved Thorsbro i Ishøj.

Vandværket indfører blødgøring og leverer snart vand med mindre kalk til borgere i dele af Albertslund, Rødovre, Vallensbæk og Hvidovre Kommuner. 

Det er HOFOR, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, der står bag det nye vandværk. Bestyrelsesformand Susanne Juhl fortæller:  

- Det nye, topmoderne vandværk er med til at sikre, at HOFOR fremover kan blive ved med at producere vand af høj kvalitet til borgerne. Vi styrker forsyningssikkerheden samtidig med, at vi er i gang med at blødgøre vandet med alle de fordele, det har, siger hun og fortsætter:   

- HOFORs en million kunder kan glæde sig over, at mere end 40 procent af vores drikkevand nu bliver blødgjort. 

Vandværket ved Thorsbro ligger nær Ishøj, hvor det erstatter det eksisterende vandværk på adressen, som HOFOR sender på pension efter knapt 120 års tjeneste. HOFOR moderniserer i disse år otte store vandværker i hovedstadsområdet og på Sjælland for at fremtidssikre vandforsyningen, og Værket ved Thorsbro er det fjerde, der nu står færdigt.  

Giver lidt ekstra overskud i hverdagen 

Vallensbæk Kommunes borgmester Henrik Rasmussen glæder sig også over alle de markante fordele, som det blødere vand giver borgerne: 

- Det giver lidt ekstra overskud i hverdagen, at man skal bruge mindre tid og færre kræfter på at fjerne kalk fra for eksempel brusekabinen. Samtidig sparer man penge på kemikalier som afkalker og vaskepulver og apparater, der holder længere. Det gavner også miljøet, konstaterer Henrik Rasmussen. 

Åbningen af det nye vandværk ved Thorsbro betyder, at borgere nord for Holbækmotorvejen vil få blødere vand, mens andre skal vente nogle år til. HOFOR leverer ikke vand til den sydligste del af Vallensbæk ved Vallensbæk Strand syd for jernbanen. På HOFORs hjemmeside kan du se tidsplanen for, hvornår blødere vand kommer til dig, såfremt du forsynes af HOFOR.